Skomanto Kronikos – Akmens Kalba – 2007

Metai: 2007
Autorius: Skomanto Kronikos
Skaito: Algimantas Bružas
Trukmė: 6 val. 51 min. (4 val. 35 min.)
Kategorija: Apysakos

Apysakoje pasakojama apie Ventės rikio Žybarto vaikų nuotykius XIII a. Žuvus Uvio uošvio šeimai, jam atitenka Kretingos pilis. Tačiau paaiškėja, kad į palikimą pretenduoja ir kuršių rikis Stripeika, aiškindamas, kad tokia tolimo jo ir Uvio žmonos Karilės vikingo Sveno Raudonveidžio valia. Bet Kretingos kriviai kalba kitaip, tvirtindami, kad vikingo testamentas iškaltas alkos akmenyje. Tačiau jo niekas nemoka perskaityti, todėl nežinia, kokia iš tikrųjų buvo vikingo valia. Tėra vienas būdas išsiaiškinti – plaukti į kitą Baltijos pusę – žuvėdų žemes – ir ieškoti mokančių perskaityti runas. Bet, regis, kažkas labai nenori, kad Uvis sugrįžtų iš pavojingos kelionės.
Įpusėjo neramus XIII a. Po tėvo žūties Saulės mūšyje rikis Uvis jau kelerius metus valdo Ventės pilį. Regis, prie visko spėjo įprasti: nesibaigiančių kovų su kryžiuočiais, artimų ir tolimų žygių ir kitų nesibaigiančių rūpesčių.
Bet jis tikrai nesitikėjo, kad, paslaptingomis aplinkybėmis žuvus uošvių šeimai, jam liks Kretingos pilis. Be to, atsirado dar vienas pretendentas į palikimą – Uvio žmonos giminaitis kuršių rikis. Anot jo, pilis jam priklauso pagal tolimo jų protėvio vikingo Sveno Raudonveidžio valią.
Tačiau Kretingos kriviai kalba kitaip, tvirtindami, kad vikingo testamentas iškaltas alkos akmenyje. Tiesa, niekas nemoka jo perskaityti, todėl nežinia, kokia iš tikrųjų buvo vikingo valia.
Tėra vienas būdas išsiaiškini – plaukti į kitą Baltijos pusę, žuvėdų žemes ir ieškoti mokančio perskaityti runas.
Bet, regis, kažkas labai nenori, kad Uvis sugrįžtų iš pavojingos kelionės.
,Skomanto kronikos” – unikalus, jau du dešimtmečius Lietuvoje vykdomas leidybinis projektas. Per šį laika išleista apie dvidešimt jaunimui skirtų istorinių apysakų, vaizduojančių žemaičių rikio Žybarto, jo žmonos Medeinos ir jų vaikų Uvio, Daubaro, Einiaus, Jundos ir Gundos nuotykius XIII a. Lietuvoje ir aplinkinėse žemėse. Šios knygos įtrauktos į vidurinės mokyklos programas kaip pagalbinės priemonės mokantis istorijos.