Samuel Beckett – Molojus – 2004

Metai: 2004
Autorius: Samuel Beckett
Skaito: Vytautas Širka
Trukmė: 8h 20min
Kategorija: Grožinė> Romanai

Samiuelis Beketas – vienas garsiausių XX a. dramaturgų ir prozos meistrų, antiromano ir absurdo teatro pradininkas, žymiosios pjesės “Belaukiant Godo” autorius, Nobelio premijos laureatas. “Molojus” – pirmasis Samiuelio Beketo romanas lietuviškai. Autorius prakalbina nukaršėlius, luošius, bežadžius, priėjusius liepto galą vyrus ir moteris, be pozos ir pretenzijų, be tuščių kalbų apie prasmingą egzistenciją.

Jei jūs manote, kad skaitėte viską, ką galima parašyti, įveikėte J.Joyce’o „Ulisą“, nesidžiaukite. Jūsų laukia iššūkis. Būtent šitas – vienas iš garsiosios autoriaus romanų trilogijos. Turbūt pats geriausias.

„Beketas – savitas… Jis prakalbino nukaršėlius, luošius, bežadžius, priėjusius liepto galą vyrus ir moteris, be pozos ir pretenzijų, be tuščių kalbų apie prasmingą egzistenciją“.

Romanas „Molojus“ (Molloy), tiksliau, pirmoji antiromanų trilogijos dalis, Lietuvoje išleista 2004m. Sunku būtų konkrečiai paaiškinti, kas romane vaizduojama, visa teksto organika tiek persismelkusi absurdo koliažinio tipo variantų, kad vargu būtų ką nors narplioti ir aiškinti. Talentinga ranka rašytas romanas, tikrai pulsuojantis, reikalaujantis ne tiek aukšto lygio skaitytojo erudicijos, romanas labiau reikalauja sutelkties, ne vien literatūrine prasme, tačiau ir gyvenimiškąja prasme, teksto išlikimo kanonu. Rašytojas, nuolat griaudamas pasakojimą, vis dėlto sukuria jį, jis nekalba apie absurdą, o pačią kalbą, kaip pagrindinę žmonių bendravimo priemonę, paverčia absurdu.

Romano pagrindinis herojus – Molojus. Kalbama pirmuoju asmeniu, neretai autorius susitapatina su pagrindinio personažo išgyvenimais, patirtimi. Apie ką jame kalbama? Apie būtį. Beketas meistriškai žongliruoja tarp eilučių apie egzistenciją, pina epizodus po epizodų, skaitytojui neleidžiama atsikvėpti (romano pradžios pastraipa, pabrėšiu, viena pastraipa, užima apie penkiasdešimt puslapių).